4 úkazy 3./4. ledna 2025
18.12.2024 21:22
Pouhého půl úhlového stupně bude dělit úzký měsíční srpek od Saturnu, když v sobotu 4. ledna 2025 vyhlédneme večer směrem k jihozápadu. V průběhu času se budou obě tělesa k sobě postupně přibližovat, až v 18.37 Měsíc planetu zakryje! Zajímavostí je, že Saturn za Měsícem nezmizí „skokem“ – s ohledem na úhlový průměr planety bude za Sluncem přímo neosvětleným měsíčním diskem mizet celou minutu a půl. Úkaz bude sledovatelný pouhýma očima, i když dalekohled naskytne přímo parádní výhled. Asi za hodinu se Saturn zase objeví na opačné, osvětlené straně Měsíce. To už ale budou hodně nízko nad obzorem. Podobný úkaz se zopakuje až v prosinci 2036.
Nejen Saturn, ale i Venuše bude velmi blízko Měsíce, a to především v pátek 3. ledna 2025 krátce po západu Slunce, kdy zahlédneme úzký srpek Měsíce a zhruba jeden úhlový stupeň severně od něj jasnou Venuši. Spatřit toto uskupení bude možné už po 16. hodině. Měsíc, planeta Venuše i nedaleký Saturn zmizí za obzorem kolem 20. hodiny.
Ani to není vše, protože v podvečerních hodinách v pátek 3. ledna 2025 proletí naše planeta proudem částic uvolněných z již neaktivní komety 2003 EH1. Na rozdíl od jiných meteorických rojů, které bývají aktivní po celé dny, Kvadrantid létá nejvíc jenom několik málo hodin. Pozorování sice bude až do 20. hodiny poněkud rušit svit úzkého srpku Měsíce, v jehož blízkosti zahlédnete nápadnou Venuši, přesto to pořád bude pěkná podívaná. K pozorování bude každopádně potřeba místo daleko od jakéhokoli umělého osvětlení, s dobrým výhledem především na východní a jižní obzor.
A ještě puntík nakonec, neb v sobotu 4. ledna 2025 ve 14 hodin 28 minut se planeta Země přiblíží k naší hvězdě Slunci na nejmenší možnou vzdálenost v kalendářním roce, a to na 147 103 686 kilometrů.
Zdroj - podklady: https://www.hvezdarna.cz