Úplné zatmění Měsíce 2001
V úterý, dne 9.1.2001, jsme mohli na obloze téměř po roce pozorovat úplné zatmění Měsíce. Tentokrát nám přálo i počasí, a tak jsme viděli všechny zajímavé části tohoto zatmění. Kromě vstupu a výstupu Měsíce do stínu naší Země jsme mohli vidět i zajímavé barevné efekty ve fázi úplného zatmění. Na Měsíci se nám v tu dobu střídaly různé barvy od červené, přes hnědou až po modrou, což je způsobeno lomem slunečních paprsků v zemské atmosféře.
Velice nás potěšilo, že zájem o astronomické úkazy v Sezimově Ústí a jeho okolí stále roste. Dokládá to i fakt, že na zatmění Měsíce se přišlo podívat na Hvězdárnu Fr.Pešty v Sezimově Ústí téměř sto lidí. Kromě zatmění mohli čtyřmi dalekohledy sledovat i dvě největší planety sluneční soustavy - Jupiter a Saturn, které budou pozorovatelné až do letních měsíců. Na hvězdárně se návštěvníkům věnovalo celkem pět astronomů, kteří umožnili i prohlídku hvězdárny s výkladem a teplým čajem na zahřátí.
Průběh zatmění:
- vstup Měsíce do polostínu 01.01.09. 18h 45.0min
- začátek částečného zatmění 19h 42.4min
- začátek úplného zatmění 20h 50.1min
- střed zatmění (největší fáze) 21h 20.6min
- konec úplného zatmění 21h 51.0min
- konec částečného zatmění 22h 58.7min
- výstup Měsíce z polostínu 23h 56.1min
Šlo o jediné zatmění v roce 2001 nastávající u nás nad obzorem. Začátek zatmění byl viditelný z Evropy, Asie, Afriky, Austrálie a dále ze severní a jihovýchodní oblasti Atlantského oceánu, z Indického oceánu, západní oblasti Tichého oceánu a Severního ledového oceánu. Konec zatmění byl viditelný z Evropy, Asie, Afriky, severovýchodní oblasti Severní Ameriky a z východu Jižní Ameriky; dále pak z většiny Atlantského oceánu, Indického oceánu a Severního ledového oceánu.