Výsledky z 9. Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice
Český tým získal na 9. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice (IOAA) tři čestná uznání. Velmi dobře tak po obměně účastníků (čtyři byli na soutěži poprvé) uspěl v narůstající mezinárodní konkurenci. Do indonéského Magelangu se od 26. července do 4. srpna sjelo 206 soutěžících ze 41 zemí světa. Olympiáda se v Indonésii konala již podruhé, Indonésie je jedním z pěti zakládajících států IOAA.
Nejlépe se z českého týmu umístila Lucie Fořtová, absolventka Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře. Čestná uznání získali také Denis Müller z Gymnázia Budějovická v Praze a Pavel Kůs z Gymnázia J. Š. Baara v Domažlicích. Velmi dobrý výkon odvedli i Hana Lounová z Gymnázia Olomouc-Hejčín a Lukáš Supik z Gymnázia v Třinci. Český tým vedli RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D. z VŠB-TU Ostrava a Planetária Ostrava a Ing. Jan Kožuško ze Štefánikovy hvězdárny v Praze.
V neoficiálním pořadí jednotlivých států se Česká republika umístila na 20. místě z celkových 41. Vzhledem k neobvyklé obtížnosti úloh, rostoucímu počtu účastníků soutěže a náročným klimatickým podmínkám je to výborný výsledek.
Absolutního vítězství v soutěži dosáhl domácí student Joandy Leonata Pratama. Hostitelem soutěže bylo ministerstvo školství Indonézie, odbor školství a kultury správní oblasti Střední Jávy a Univerzita v Bandungu.
Vlastní soutěž probíhala v budovách výběrové střední školy Taruna Nusantara Senior High School. Studenti byli ubytováni v resortu Puri Ashri na okraji Magelangu, vedoucí národních týmů pak v hotelu Grand Artos Aerowisata poblíž centra města. Celá soutěž jednotlivců byla rozdělena do tří kol: teoretického, zpracování dat a pozorovacího kola. Týmová soutěž se konala v chrámu Borobudur.
Slavnostní zahájení proběhlo pod širým nebem poblíž budhistického chrámu Borobudur a závěrečný ceremoniál s udílením cen u hinduistického chrámu Prambanan.
Není bez zajímavosti, že
- 41 % účastníků letošní IOAA bylo z Evropy, 44% přijelo z Asie a 15% ze Severní nebo Jižní Ameriky
- nejvzdálenější tým přiletěl z Kolumbie, z Bogoty do Magelangu je to 19 437 km!
- na přípravě a průběhu 9. IOAA se podílelo asi 1 000 dobrovolníků, kteří odpracovali celkem 5232 hodin
- při přípravě konečných verzí zadání soutěže a překladech do jiných jazyků vypili vedoucí jednotlivých delegací více než 1 200 litrů kávy.
První čtyři ročníky soutěže byly v Asii (Thajsko, Indonésie, Írán a Čína), pátý ročník v sousedním Polsku, šestý v Brazílii, sedmý v Řecku a vloni se IOAA konala v Rumunsku. V dalším ročníku soutěže se studenti mohou těšit do indického Bhubaneswaru. Indičtí pořadatelé při svém představování 10. IOAA v roce 2016 prozradili, že kvůli vyšší pravděpodobnosti jasného počasí bude soutěž netradičně probíhat až v prosinci.
Česká republika se mezinárodních soutěží v astronomii a astrofyzice účastní od roku 2007. Celkem mladí čeští astronomové z mezinárodních soutěží dosud přivezli již 5 zlatých, 8 stříbrných a 17 bronzových medailí.
Letošní olympijské zápolení českých studentů na mezinárodním astronomickém kolbišti je nyní ve svém poločase – v říjnu se druhý český tým čítající pět studentů vypraví do hlavního města Tatarstánu, Kazaně na XX. Mezinárodní astronomickou olympiádu určenou pro mladší studenty. Držíme palce!
Účast českého týmu organizačně zajišťovala Česká astronomická společnost a Planetárium Ostrava. Cestu finančně podpořilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Hornicko-geologická fakulta VŠB – TU Ostrava a statutární město Ostrava.