Zúčastněte se 56. praktika pozorovatelů proměnných hvězd
Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS, ve spolupráci s hvězdárnou ve Valašském Meziříčí, pořádá 56. praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd, které proběhne 20. 8. – 27. 8. 2016. Máte-li zájmem o astronomická pozorování, která mohou posloužit vědě, tak je praktikum určeno přímo pro vás! Na praktiku se pozorovatelé naučí základům pozorování se CCD kamerami a digitálními zrcadlovkami. Můžete zde napozorovat svůj první tranzit exoplanety, nebo dokonce objevit novou proměnnou hvězdu! Praktikum je vhodné i pro začínající pozorovatele a studenty.
Témata praktika
Účastníci praktika se budou moci seznámit s postupy fotometrie pomocí CCD kamer a digitálních zrcadlovek - při jasném počasí se budou aktivně pozorovat proměnné hvězdy a tranzity exoplanet, seznámíme se s novými funkcemi programu SIPS pro ovládání CCD kamer a zpracování snímků. Po celkem úspěšném nastartování programu pozorování eruptivních hvězd budeme hledat případné další pozorovatele a seznámíte se s dosavadními výsledky.
Nedílnou součástí praktika jsou samozřejmě tématické přednášky, můžete se těšit i na Jiřího Grygara! Kromě dalších aktivit během praktika budou mít účastnící možnost se seznámit s celým areálem hvězdárny.
Podrobný program bude včas uveden na stránkách sekce.
Co si na praktiku zopakujeme
Výpočet hvězdného času a ruční nastavování dalekohledu podle souřadnic, práce s irisovým mikrofotometrem pro retro ukázku, jak se potila krev, než jste dostali jeden bod na světelné křivce.
Přihlášky
Ukončení příjmu přihlášek je stanoveno na 20. 7. 2016. Přihlásit se můžete přes online formulář. V přihlášce prosím vyplňte údaj o vašich dosavadních pozorovacích zkušenostech (nebojte se vyplnit i to, že nemáte žádné pozorovací zkušenosti – rádi vás naučíme novým věcem)!
Místo konání praktika
Praktikum se bude konat v areálu hvězdárny ve Valašském Meziříčí. Hvězdárna se nachází na hlavním tahu silnice č. 57 směr Hranice na Moravě – Vsetín (i obráceně). Adresa hvězdárny: Vsetínská 941/78, GPS: 49°27'49.523"N, 17°58'25.168"E, mapa: https://mapy.cz/s/tvT1
Spojení hromadnou dopravou
Železniční stanice Valašské Meziříčí je frekventovaná a staví zde i mezinárodní rychlíky. Z nádraží je možné dojet na hvězdárnu místní autobusovou dopravou, ale je dosti sporadická a zpravidla nereaguje na příjezdy vlaků. Na hvězdárnu se dá dojít pěšky cca za 30 minut.
Ubytování + cena praktika
Ubytování je možné v místě hvězdárny v tzv. Škvorníku pro 20 osob – rozdělení 8 +12 osob. Čtyři osoby se budou moci ubytovat v technické budově hvězdárny.
Cena praktika:
Nečlen sekce SPHE - 800 Kč
Člen sekce SPHE - 700 Kč
Student - 450 Kč
Cena zahrnuje platbu za týdenní ubytování a výdaje za drobné občerstvení.
Náročnější účastníci mají možnost se ubytovat v některých blízkých ubytovnách za celkem přijatelné ceny, viz například - https://www.semach.cz/ubytovani.html
Cena praktika pro ty, kteří nebudou mít ubytování na hvězdárně: 150 Kč.
Stravování
Každý účastník si zajišťuje stravování individuálně. Stravování je možné v restauraci Orion (pouze obědy - cca 30m od hvězdárny), pro netrénované jedince porce vystačí i na večeři. V okolí hvězdárny se nachází několik obchodů s potravinami (Albert má otevřeno do 20 hodin). Velmi skromně zařízená kuchyňka se nachází v technické budově hvězdárny (mikrovlnná trouba, rychlovarná konvice, vařič).
Doplňkový program
Celotýdenní relaxační procvičování pro utužení organismu pro zdárné zvládání nočních pozorování (oblíbené cviky - souboj s gravitací, najdi gama záblesk a podobně... Celodenní horský výlet na Pustevny, pěší výlet z Rožnova, alternativní výlet pro zdatné - výjezd na Pustevny na kole po cyklostezce vedoucí z Valašského Meziříčí na Prostřední Bečvu, bowling. Nedílnou součástí bude i opékání špekáčků.
Pozorovací technika
Vlastní přístrojové vybavení účasníků je vítáno (dalekohledy, montáže, CCD kamery, digitální zrcadlovky) - není to však nezbytné. Pro účastníky, kteří nemají vlastní techniku bude během praktika k dispozici hvězdárenská technika, s níž budou moci pozorovat. V případě přenosných montáží s dalekohledy bude možnost jako záznamové zařízení použít vlastní přístroj (CCD, DSLR).
Dalekohledy v kopulích
Celestron SCT 355/2460 + CCD MII G2-1600
Celestron SCT 280/1765 + CCD MII G2-4000
Sky-Watcher NWT 254/1200 + CCD MII G2-402
Zeiss coudé 150/2250 mm + hledáček
Montáž Sky-Watcher NEQ-6 – bez dalekohledu (nutno přivést vlastní dalekohled/objektiv a záznamové zařízení - CCD/DSLR)
Přenosné montáže s dalekohledy
(nutno přivést vlastní záznamové zařízení - CCD/DSLR)
HEQ 5 + TSC/CEL 120/1000
C8S GT + Celestron 200mm/2000mm
Sky-Watcher EQ6 AZ goto synscan + Sky-Watcher astrograf 200/800 mm
Těší se na Vás
Ladislav Šmelcer, předseda Sekce proměnných hvězd a exoplanet
Kontakt: lsmelcer@seznam.cz
Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS
[2] Hvězdárna ve Valašském Meziříčí