Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO)

 

Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO) se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km2. Rozkládá se na území obcí Staré Hamry, Bílá, Čeladná, Morávka, Krásná, Horní Bečva, Ostravice, Makov, Korňa, Turzovka, Vysoká nad Kysucou a Klokočov. Z toho je 7 obcí na české straně a 5 na slovenské. Ve velké většině pak na území spadající do CHKO Beskydy a CHKO Kysuce. Nejvyšším bodem v BOTO je Lysá hora (1323 m n. m.).

Stabilní měření probíhá na klimatologické stanici Bílý kříž pomocí automatizovaného skymeteru (SQM-LU). Aktuální hodnoty z měření plánujeme mít dostupné on line na těchto stránkách. Hodnoty jasu oblohy se podle podmínek pohybují v rozmezí 21,2 – 21,3 MSA. Jednotka MSA je magnituda na čtvereční úhlovou vteřinu. Magnituda je veličina používaná především v astronomii a udává jasnost objektu. MSA nám tedy  udává plošný jas oblohy. Čím vyšší je hodnota, tím je obloha tmavší. Níže je uvedená tabulka schématicky popisující přibližné hodnoty na různých místech s různými jasy noční oblohy.

Další měření průběžně probíhají pomocí ručního skymetru (SQM-L). Souhrná měření nejen z Beskydské oblasti tmavé oblohy můžete najít na stránkách www.skyquality.com. Všude v měřených oblastech BOTO přesahují hodnotu 21 MSA, což pro představu znamená, že při takovém jasu (resp. tmavosti) oblohy je Mléčná dráha bez problému viditelná a může být též pozorovatelné zvířetníkové světlo, více na stránce o tmě v Beskydech. Oblohu v BOTO můžeme hodnotit i pomocí devítístupňové Bortleho stupnice, na které dosahuje obloha v oblasti běžně stupně 4, za dobrých podmínek 3.

Tma je v noci stav přirozený, stejně jako světlo ve dne. Velká část živočichů je aktivní v noci (například u některých hmyzích řádů i 80 %). Dnešní způsob využití elektřiny přináší problém nadměrného svícení, které vážně narušuje přirozené životní prostředí a chování živočichů i rostlin. Z tohoto důvodu by měla být ochrana nočního prostředí samozřejmou součástí managementu chráněných území.

Světelné znečištění způsobují umělé zdroje světla – veřejné osvětlení, reklamní poutače, průmyslové objekty, nebo nákupní zóny. Dobrá nejsou ta svítidla, která svítí bez užitku do horního poloprostoru, lidem do oken bytů apod. Světlo z umělých zdrojů osvětlení se rozptyluje na částicích v zemské atmosféře a způsobuje zesvětlení oblohy. Obloha uprostřed velkoměst je natolik světlá, že zde lze pouhým okem spatřit jen několik nejjasnějších hvězd. Ve středně velkých městech jsou to desítky, za městem až stovky hvězd. Daleko od měst je pak možné pouhým okem spatřit až několik tisíc hvězd. V Beskydech je to kolem 2000 hvězd. A na nejtmavších lokalitách na světě (vrcholky Havajských či Kanárských ostrovů, poušť Atacama v Chile, neosídlené oblasti Afriky či Austrálie) je to 3000-4000 hvězd!

Světelné znečištění se ale netýká jen měst a jejich blízkého okolí! Rozptýlené světlo se projevuje na desítky kilometrů od velkých měst, takže ovlivňuje jas oblohy a světlost krajiny i daleko v horách. Nejde jen o zvýšený jas oblohy, který ztěžuje pozorování slabších vesmírných objektů a proto vadí astronomům. Světelné znečištění má vliv i na životní prostředí.

Při řešení problematiky světelného znečištění nejde o to zhasnout, ale svítit účelněji. Je vhodné mít taková svítidla, která budou svítit KDY je potřeba, KAM je potřeba a JAK SILNĚ je potřeba. Více najdete na stránce jak svítit lépe.

Nízká hustota obyvatelstva v Beskydech jde ruku v ruce s malou mírou světelného znečištění. Platí jednoduché pravidlo, že čím blíže k lidským sídlům, tím více je příroda v noci narušena světlem z měst. Ve střední Evropě už je velice těžké nalézt místa s přírodně tmavou oblohou, tj. bez známek světelného znečištění. Beskydy bohužel mezi ně již nepatří. Ale i zde je obloha daleko tmavší, než na velké většině území střední Evropy. Proto je důležité snažit se tento stav zachovat, popř. zlepšit.

 

Mapka s vyznačenou hranicí Beskydské oblasti tmavé oblohy. Mapu ve vetším měřítku je možné stáhnout ZDE. Všechny mapové podklady laskavě poskytla firma mapy.cz, s.r.o.