Messierův katalog je astronomický katalog objektů hlubokého vesmíru (hvězdokup, mlhovin a galaxií) sestavený v 18. století francouzským astronomem Charlesem Messierem. Katalog obsahuje 110 objektů, které se označují M1 až M110 a jsou pozorovatelné ze severní polokoule převážně malými dalekohledy.
Messier
M001 - Emisní mlhovina „Krabí mlhovina”
M004 - Kulová hvězdokupa
M007 - Otevřená hvězdokupa
M008 - Mlhovina „Laguna”
M016 - Emisní mlhovina / Otevřená hvězdokupa „Orlí mlhovina”
M017 - Emisní mlhovina „Omega”
M018 - Otevřená hvězdokupa
M027 - Planetární mlhovina „Činka”
M042 - Emisní mlhovina „Mlhovina v Orionu”
M047 - Otevřená hvězdokupa „Lodní zádě”
Původním účelem katalogu bylo upozornit na objekty na pohled zaměnitelné s kometami. Když Messier v roce 1758 hledal Halleyovu kometu, nalezl na obloze skvrnu podobnou kometě. Messier si nejprve myslel, že objevil další kometu, ale během několika dní zjistil, že se skvrna nepohybuje, a tak změřil její souřadnice. Touto skvrnou byla Krabí mlhovina (M1). Objev této mlhoviny Messiera přiměl k soustavnému hledání nových komet pomocí dalekohledu a přivedl ho k myšlence vytvoření seznamu objektů, které by mohly zmást i ostatní astronomy při hledání komet. Hlavním Messierovým zájmem však zůstalo hledání komet, a tak v jeho katalogu chybí mnoho dalších jasných objektů. Na jejich doplnění se zaměřil Patrick Moore a sestavil tak Caldwellův katalog, který obsahuje i objekty viditelné z jižní polokoule.
Objekty do Messierova katalogu byly přidávány postupně – první vydání katalogu z roku 1771 obsahovalo 45 objektů,[5] druhé vydání z roku 1780 zahrnovalo 68 objektů a v dodatku další dva nově nalezené objekty[6] a třetí vydání katalogu v roce 1781 již obsahovalo 103 objekty. Počtu 110 katalog dosáhl až ve 20. století, kdy byly upřesněny sporné objekty a bylo doplněno 7 objektů, které do něj chtěl přidat buď sám Messier, nebo jeho blízký spolupracovník Pierre Méchain.
Astronomické katalogy
- M: Messierův katalog (Charles Messier)
- NGC: New General Catalogue (William & John Herschel, John Dreyer)
- 3C: třetí Cambridžský katalog radiových zdrojů (A. S. Bennett)
- HD: katalog Henryho Drapera
- B: Barnardův katalog temných mlhovin (Edward E. Barnard)
- ESO: katalog objektů jižní oblohy (European Southern Observatory)
- Lac: katalog mlhovin a hvězdokup (Nicolas Louis Lacaille)